24 maja 2017
Maciej Wilmiński
Jedenaście atrybutów Scrum Mastera
W jednym z numerów Dziennika Bałtyckiego natrafiłem na felieton popularnego trenera piłkarskiego, Bogusława Kaczmarka, zatytułowany “Jedenaście atrybutów trenera”. Jak zaznaczył sam autor tekst miał odpowiedzieć na pytanie jakie cechy mają bezpośredni wpływ na rozwój i poziom kwalifikacji trenera.
Zabrałem się do lektury ze sporym zaciekawieniem i z każdym kolejnym wymienianym atrybutem, miałem ochotę popularnemu “Bobo” przyklasnąć, przybić “piątkę”.
A co to ma wspólnego z agilem? Przyjrzyjmy się wymienionym we wspomnianym w artykule przymiotom:
- entuzjazm, wewnętrzny motywator (baza, źródło działań, mądrych decyzji)
- rzetelność, prawość, uczciwość (bez tego nie sposób mówić o kształtowaniu nastawienia i postaw zawodników, a zatem osiągnięciu celu)
- wytrwałość (wiara, spójność w dążeniu do celów)
- cierpliwość (zawsze będzie nagrodzona,to postęp, który bardzo często przychodzi wolno)
- dobre standardy – wysoki poziom norm i zasad
- otwartość i zdolność poszukiwania (życie trenera to ciągłe zmiany, konieczne jest umiejętne przyswajanie wiedzy w celu własnego rozwoju oraz umiejętność korzystania z doświadczeń innych)
- efektywny trening i nauczanie (umiejętność analitycznego myślenia, zdolność postawienia właściwej diagnozy)
- doskonała znajomość drużyny i zawodników, tego jak przyswajają wiedzę
- umiejętność stosowania wiedzy w zależności od kontekstu (stosować to, co właściwe, odrzucać to, co nie ma racjonalnego zastosowania)
- zdolność do inspirowania (kreowanie, wspieranie właściwego nastawienia i poczucia sensu osiągnięcia celu)
- intuicja (w kontekście podejmowania decyzji)
Na początku autor wskazuje jeszcze, że jednym z najważniejszych elementów jest posiadanie Mistrza, wzoru, do którego poziomu należy zmierzać, ale biorąc pod uwagę własne doświadczenia.
Teraz już chyba nikt nie ma wątpliwości dlaczego przytaczam ten tekst. Wszakże sympatyczny trener wskazał właśnie w pigułce niemalże wszystkie cechy dobrego Scrum Mastera! Jakże znajomo to wszystko brzmi, jak łatwo jesteśmy w stanie rozwinąć każdy z punktów, podając przykłady z codziennej pracy.
Właśnie, dodam od siebie, że w mojej codziennej pracy wielokrotnie bardzo przydawało się doświadczenie ze sportowych drużyn, których byłem częścią. Także – obserwowanie i słuchanie trenerów sportowych z wszelakich dyscyplin, o różnorakiej specyfice. Przecież zupełnie inne zadania, wyzwania czekają trenera drużyny żużlowej (sportu wybitnie indywidualnego!), a na przykład trenera drużyny koszykarskiej czy siatkarskiej. Kopalnią wiedzy są także wypowiedzi, wywiady czy biografie tych największych. To doprawdy skarbnica informacji, przydatna w codziennej pracy Scrum Mastera.
Wielokrotnie byłem zaskoczony, jak wiele psychologia sportu, budowanie drużyn sportowych mają wspólnego z codzienną pracą zespołu deweloperskiego.
I właśnie sport, historie ludzi sportu, polecam Wam wszystkim jako miejsce poszukiwania inspiracji, pomysłów, rozwiązań w codziennej pracy Scrum Mastera. Zapewniam Was, że znajdziecie tam znacznie więcej natchnienia, niż w pseudopsychologicznych bełkotporadnikach.