Scrum and Kanban: making the most of both – Henrik Kniberg & Mattias Skarin

Henrik Kniberg & Mattias Skarin
Scrum and Kanban: making the most of both
2010
C4Media

4.5 out of 5 stars

Scrum and Kanban: making the most of both, dostępna w formie e-booka na stronie InfoQ, stanowi rewelacyjne wprowadzenie do obu tych zwinnych metod pracy.

Pierwsza część stanowi porównanie Scruma i Kanbana pod różnymi aspektami. Każdy z nich omówiony jest w króciutkim, w większości dwu-trzy stronicowym rozdziale ze sporą ilością ilustracji, które stanowią duży atut książki. Ileż razy widziałem już je bezczelnie żywcem skopiowane, bez podania źródła, w materiałach szkoleniowych różnych “coachów” czy też slajdach prezentowanych przy okazji różnego rodzaju wydarzeń.

Pióro Henrika Kniberga już chwaliłem przy okazji jego innej, równie znakomitej pozycji, “Scrum and XP from The Trenches”, czyta się to wszystko szybko i znakomicie, a czytelnikowi pozostaje tylko przyklasnąć. Autor bowiem idealnie systematyzuje wiedzę o obu metodach pracy, poruszając wszystkie najistotniejsze kwestie. Jedyne, co można mu zarzucić, to lekkie zagalopowanie się w opisaniu rzekomej wymagalności wykresu spalania punktów w Scrumie. Pewnym zgrzytem pozostaje też dla mnie słowo wstępne od Davida Andersona, pionera Kanbana, który poświęcił je głównie na skrótowe omówienia tej metody pracy…

Co według Kniberga jest lepsze? A co jest lepsze – nóż czy widelec? A czy ryż najlepiej je się pałeczkami? Tymi metaforami i przywołanym cytatem z Miyamoto Musashiego: Nie przywiązuj się do jednej broni czy jednej sztuki walki, Kniberg uświadamia że i Scrum, i Kanban to tylko narzędzia, których efekty użycia zależą od nas, a nie gotowe rozwiązania na wszelkie nasze problemy. Świadomość takiego podejścia jest kluczem do zrozumienia technik zwinnych.

Książka składa się także i z drugiej części, autorstwa Mattiasa Skarina. W analogicznej formie, choć już nie z taką finezją i może nieco zbyt pobieżnie, omawia on sposób implementacji Kanbana w jednej z organizacji, w której pracował. Dzięki temu czytelnik ma okazję zapoznać się z praktycznymi aspektami Kanbana i zyskuje praktyczny przewodnik “jak zacząć”. Doceniając tę część jako dobry poradnik dla początkujących, przyczepię się jednak, że został on do tej książki doczepiony nieco na siłę i raczej widziałbym go jako osobny artykuł.

Podsumowanie? Kapitalne porównanie Scruma i Kanbana “w pigułce” plus ciekawy przykład implementacji Kanbana w praktyce. Zdecydowanie polecam.

#Kanban#Scrum